Вчені дізналися, що атмосфера Землі стискається. Її захисні функції слабшають.

4ce6dba553880c78b03b5320f0083fe1.jpgТовщина стратосфери, одного з шарів земної атмосфери, зменшилася на 400 метрів з 1980 року.

До такого висновку прийшли вчені в масштабному дослідженні, опублікованому в Environmental Research Letters.

Стратосфера розташовується на висоті від 11 до 50 км над поверхнею Землі. Це шар між тропосферою, де літають птахи і літаки, і мезосферою, де згоряє більшість метеоритів. Щільність повітря в стратосфері в десятки і сотні разів менше, ніж на рівні моря. Саме тут розташовується озоновий шар, який визначає верхня межа життя в біосфері.

До цих пір вважалося, що причиною скорочення стратосфери є витончення озонового шару. Однак вчені проаналізували супутникові спостереження з 1980-х років і різні кліматичні моделі і встановили, що головним фактором є викиди вуглекислого газу.

Потепління тропосфери, викликане парниковими газами, змушує її розширюватися, а розташовується вище стратосферу - стискатися. Додатково до цього потрапляння вуглекислого газу в стратосферу викликає охолодження її газів і їх стиснення.

При очікуваних темпах зміни клімату до 2080 року стратосфера втратить 1,3 км своєї товщини, попередили дослідники. Це може вплинути на захисні функції цього шару атмосфери, а також на супутники, GPS і радіозв'язок.

Ганна Лисенко (Джерело Reuters)