Зі святом 8 березня!

345705330Сьогодні 8 березня  

українці відзначають найбільше весняне свято - 8 Березня. День, присвячений боротьбі за права жінок, поступово перетворився на аналог святого Валентина з квітами і подарунками. В останні роки нерідко звучали пропозиції відмовитися від цього свята і скасувати вихідний. Однак поки він вистояв і в 2019 році українці відпочивають на 8 березня. Ми зібрали цікаві факти про історію свята.

    Як виникла традиція відзначати 8 березня? Є кілька версій. За однією з них, історія тягнеться з 1857 року, коли працівниці текстильних фарбувалень в Нью-Йорку влаштували демонстрацію, відому, як "Марш порожніх каструль".

     Вони вимагали скоротити робочий день до 10 годин, замість 16-ти, платити їм за роботу, як чоловікам, брати участь у виборах і голосувати. Щоб привернути увагу, активістки били в кухонне начиння, звідси і назва. Поліція в результаті розігнала протестувальників - робітниць, але пізніше вони створили профспілку і продовжили боротися. Через півстоліття в Нью-Йорку знову прогримів схожий мітинг. П'ятнадцять тисяч жінок, яких зібрала місцева соціал-демократична організація, все також вимагали рівноправності. Після цього в США з 1909 року почали відзначати національний жіночий день. Правда, датою вибрали 28 лютого.

   Через рік ідея відзначати день, нагадує про боротьбу жінок, отримала новий імпульс завдяки активності німецької комуністки Клари Цеткін. Їй приписують установа Міжнародного жіночого дня.

   В СРСР 8 Марта стали відзначати на офіційному рівні з 1965 року. До цього не було вихідного.

   Через десять років проводити жіночий день 8 березня на міжнародному рівні запропонували в ООН. У 1975 році Організація Об'єднаних Націй  прийняла спеціальну Резолюцію, по якій День боротьби за права жінок був приурочений до 8 березня. В даний час весняне жіноче свято відзначають більш ніж в 30 країнах світу. Історично це свято вважається днем ​​солідарності жінок у багатьох країнах в боротьбі за емансипацію. Для багатьох він втілює боротьбу жінок за рівноправність і свої соціальні права, справедливість. Для інших це свято вже давно втратило політичне підґрунтя і стало прекрасним приводом для того, щоб висловити жінкам любов і повагу.

     У 2019 свято на офіційному рівні відзначають в більшості країн колишнього СРСР.

     8 Березня - червоний день календаря і в інших країнах. Наприклад, в Китаї, КНДР, Монголії, Камбоджі. А також в деяких африканських країнах: Кенії, Уганді, Замбії, Анголі.Цього року 8 березня відзначають і в Берліні. 24 січня ц.р., після тривалих обговорень і гарячих дискусій Палатою депутатів землі Берлін (Abgeordnetenhaus von Berlin) було прийнято рішення вважати 8 березня неробочим днем. Столиця Німеччини стала першою на земельній федеральному рівні, що оголосила Міжнародний жіночий день офіційним святом. Буде справедливим підкреслити, що до сих пір в Берліні в рік зазначалося лише 9 офіційних свят. У той час, як в інших федеральних землях їх налічується від 10 до 16 (з урахуванням регіональних).

Тож вітаємо жінок та даруємо їм любов та квіти! 

Чоловіки кафедри СВ.